Beyaz Gazete Ana Sayfa

Kürtçe şarkı ile derece yaparız

Müzik yapımcısı Saltık: Eurovisyon'a Kürtçe şarkıyla katılırsak derece yaparız

Magazin / 08 Eylül 2009 Salı 12:25
Kürtçe şarkı ile derece yaparız

 

Kalan Mü ; zik ' in sahibi Hasan Saltık , daha ö ; nce İngilizce şarkıyla Eurovizyon ' a katılan Tü ; rkiye ' nin , yarışmaya kendi topraklarının dili Kü ; rtç ; e ile de katılabileceğini sö ; yledi . Kü ; rtç ; e şarkı ile katılması halinde Tü ; rkiye ' nin derece yapacağını sö ; yleyen Saltık , ' Bö ; yle bir şey olursa biz de seve seve destek veririz . ' dedi .
Katıldığı bir televizyon programında sö ; ylediği ' Kü ; rtç ; e şarkı ile Eurovisyon ' da temsil edilmek ' sö ; zleriyle gü ; ndeme oturan Kalan Mü ; zik ' in sahibi Hasan Saltık , aç ; ıklamaları Demokratik Aç ; ılım ' a katkı sağlayabilmek iç ; in yaptığını sö ; yledi . TRT ' nin Eurovisyon Şarkı Yarışması ' na katılacak şarkıyı seç ; me işlemlerini başlattığını hatırlatan Saltık , Anadolu ' nun yeniden dolaşılarak Kü ; rtç ; e , Sü ; ryanice ve hatta Lazca Tü ; rkü ; derlemeleri yapılabileceğini ifade etti . Tü ; rkiye ' nin geç ; tiğimiz yıllarda Eurovisyon ' da İngilizce şarkılarla temsil edildiğini hatırlatan Saltık , ' Şimdi neden Kü ; rtç ; e , Sü ; ryanice , Lazca olmasın . Bence ç ; ok gü ; zel bir şey olur . Dille ilgili bir yasak konmuştu 12 Eylü ; l dö ; neminde . Bunla ilgili kü ; ltü ; rel mü ; zik ç ; alışmaları kitaplar hep yasaklanıyordu . Kü ; rt aç ; ılımından bahsediliyor . Kü ; rtç ; e bir şarkıyla katılmanın ç ; ok anlamlı olabileceğini sö ; yledim . ' diye konuştu .
Eurovisyon ' da Tü ; rkiye ' yi Kü ; rtç ; e şarkıyla temsil edecek ç ; ok sayıda sanatç ; ı olduğunu da vurgulayan Saltık , ' Aynur olabilir , Rojin olabilir , Kardeş Tü ; rkü ; ler olabilir , Şivan Perver olabilir . Ç ; ok da iyi olur . İyi derece alacağını da dü ; şü ; nü ; yorum . Bö ; yle bir şey olduğunda biz de seve seve yardım edebiliriz . Kü ; rtç ; e ya da Lazca şarkı hazırlamayla ilgili yardımcı oluruz . Hatta Kü ; rtç ; e - Tü ; rkç ; e iki dilde olabilir . Bize dü ; şen her şeyde seve seve yardımcı oluruz . ' şeklinde konuştu .
Aç ; ılımla ilgili olarak , sadece Kü ; rt aç ; ılımı anlamında değil , bü ; tü ; n dillerle ilgili ü ; niversitelerde enstitü ; ler aç ; ılabileceği ö ; nerisinde bulunan Saltık , ' Tü ; rkiye ' nin zenginliği ancak bu tip ç ; alışmalarla ortaya ç ; ıkacaktır . ' ifadelerini kullandı .

RojinİngilizceLazcaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar